Понад 5,9 тисяч працюючих українок Київщини знаходились у декретній відпустці упродовж 2020 року. Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області профінансувало для них 207,3 млн гривень допомог по вагітності та пологах.
За підсумками минулого року середній розмір декретної допомоги від обласного управління склав 35 тис. гривень. Така допомога фінансується Фондом та виплачується застрахованій особі у повному обсязі одним платежем на підставі листка непрацездатності, який видається з 30 тижня вагітності.
Її розмір обчислюється шляхом множення суми середньоденної заробітної плати на кількість днів фактичного перебування у відпустці у зв’язку із вагітністю та пологами. Зазвичай вона триває 126 календарних днів (70 днів до передбачуваного дня пологів і 56 днів після пологів). Однак у разі передчасних, багатоплідних пологів або виникнення ускладнень додатково до основного видається листок непрацездатності тривалістю 14 календарних днів, який також підлягає оплаті за кошти ФССУ.
Допомога по вагітності та пологах від Фонду компенсує 100% втраченої заробітної плати (доходу) незалежно від тривалості страхового стажу жінки та виплачується ФССУ з першого дня і до закінчення відповідної відпустки.
Водночас, особам, які протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку мають стаж менше 6 місяців, розмір допомоги розраховується виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру мінімальної заробітної плати.
Нагадаємо, для отримання допомоги, працівниця має передати роботодавцю свій листок непрацездатності. На його підставі комісія з соцстрахування підприємства має упродовж не більш ніж 10 днів призначити допомогу, а роботодавець у строк не більш ніж 5 робочих днів оформити і подати заяву-розрахунок. Саме від дати подання заяви-розрахунку роботодавцем до Фонду залежить дата фінансування матеріального забезпечення. Слідкувати за станом фінансування декретних виплат застраховані особи можуть на телеграм-каналі обласного управління: https://t.me/socialfundkr.
Відбулася zoom-конференція з начальниками та спеціалістами відділень
Наприкінці минулого року по Україні зросла кількість виданих закладами охорони здоров’я лікарняних, на підставі яких страхувальниками надано заяви-розрахунки для здійснення фінансування матеріального забезпечення робочими органами Фонду. Також зросла і загальна кількість оплачених днів по тимчасовій непрацездатності.
У зв’язку з цим, сьогодні, 28 січня, відбулася zoom-конференція з начальниками відділень, спеціалістами з перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності, страхових виплат та матеріального забезпечення та спеціалістами медичних та соціальних послуг. Участь у нараді взяли заступниця начальника управління – начальниця фінансово-економічного відділу Ірина Крещенська, начальник відділу перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності Микола Крентовський, начальниця відділу медичних та соціальних послуг Тетяна Мельник та начальниця відділу страхових виплат та матеріального забезпечення Анжела Шарікова.
Йшлося про активізацію інформаційно-роз’яснювальної роботи серед страхувальників щодо роботи комісії (уповноваженого) із соціального страхування, здійснення контролю за дотриманням чинного законодавства з питань організації експертизи тимчасової непрацездатності, надання матеріального забезпечення застрахованим особам та дотримання порядку планування та фінансування страхових виплат, участь представників управління у засіданнях МСЕК.
В ході наради Ірина Крещенська наголосила на важливості проведення відділеннями активної інформаційно-роз’яснювальної роботи серед страхувальників, застрахованих осіб та стейкхолдерів Київщини, а також здійснення щоденного контролю за обґрунтованістю видачі листків непрацездатності. Крім того, І. Крещенська закликала працівників відділень щотижнево проводити онлайн – зустрічі з лікарями медичних закладів області та семінари-навчання зі страховим активом установ, підприємств та організацій.
М. Крентовський зупинився на спільних заходах щодо посилення контролю зі сторони обласного управління та департаменту охорони здоров’я Київської облдержадміністрації за видачею (продовженням) листків непрацездатності у закладах охорони здоров’я регіону та рекомендував використовувати критерії ризик-орієнтовних підходів до якісного планування та проведення перевірок лікарняних в закладах охорони здоров’я.
Тетяна Мельник зосередила увагу на активізації співпраці з медико-соціальними експертними комісіями, головами лікарсько-консультативних комісій з питань удосконалення роботи щодо своєчасності направлення на МСЕК, дотримання термінів направлення осіб, визначення потреб у медичній та соціальній допомозі в осіб з інвалідністю внаслідок трудового каліцтва, які фінансуються Фондом.